foto1
1
foto1
2
foto1
3
foto1
4
foto1
5
Tel. +421 43 539 77 01
zs@zshladovka.edu.sk

ZŠ s MŠ Hladovka

027 13 Hladovka 238

Fotogaléria

Prihlásenie

Kto je prítomný?

Práve tu je 194 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Článoček o tom, čo všetko zažili naši piataci v Roháčoch a o tom čomu sa venujú na hodinách lesnej pedagogiky. Fotografie vás určite zaujmú a nájdete ich v našej fotogalérií.

Obdobie  od 20 do 24. októbra  je vyhlásené za Európsky týždeň lesov (www.europeanforestweek.org). Hlavným sloganom podujatia je: „Európske lesy zlepšujú náš život a chránia našu planétu“. Podujatie je organizované pod záštitou nasledovných organizácií:

- Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO),

- Európska hospodárska komisia Organizácie Spojených národov (UNECE),

- Konferencie ministrov o ochrane lesov v Európe (MCPFE),

- Európska komisia,  v úzkej spolupráci s francúzskym predsedníctvom Európskej únie..

Európsky týždeň lesov sa koná z iniciatívy ministerskej konferencie o ochrane lesov, ktorá sa uskutočnila v roku 2007 vo Varšave. Otvárací ceremoniál a odborný program bol v Bruseli a v Ríme. Na Slovensku sa začal slávnostným otvorením v Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana v Bratislave a pokračuje aktivitami lesníkov a lesných pedagógov po celom Slovensku.

V rámci tohto týždňa  sa mohli aj naše obidve piatacké triedy vybrať do terénu s lesníkom – pedagógom. Predpoveď počasia na tento týždeň bola priaznivá maximálne do stredy, ale vďaka šikovnému vedeniu školy už v utorok 21. 10. 2008 mohol vyraziť autobus s 29 detskými účastníkmi, dvoma  triednymi učiteľmi a lesným pedagógom smerom do Roháčov. Tentoraz sme si vybrali za cieľ Roháčske plesá a lokality jedného z najvzácnejších obyvateľov Tatranského Národného Parku – kamzíka vrchovského tatranského. Žiaci spravili dohodu s lesníkom, že sa budú správať v teréne  obozretne a ticho a ten im za to prisľúbil, že na vlastné oči uvidia inak veľmi plachého a ostražitého štvornohého obyvateľa týchto končín. A aj sa dočkali – pri štvrtom Roháčskom plese pod Tromi kopami sa pásol párik kamzíkov. Deti mali silný emočný zážitok a ďalekohľady šli evidentne  na dračku. Nakoľko pri tom zabudli aj na únavu, silou mocou chceli vidieť aj ďalšiu perlu Západnych Tatier - Roháčsky  vodopád, takže sme pokračovali okruhom až k nemu. Pri zastávke na tzv. „heliporte“ (miesto, kde pristáva vrtuľník horskej služby), všímavý Dávid Trojan postrehol, že nás z kosodreviny sleduje kráľ zveri – jeleň lesný. Tento nádherný tvor nás sledoval celých 10 minút dokonca sa začal pásť.  Ďalekohľady a emócie znovu zaúčinkovali. Cestou nadol lesník vyhlásil súťaž v zbieraní odpadkov – „čisté hory“ a v doline odmenil každého kto doniesol  po turistoch to, čo do lesa nepatrí. Odmenu si vyslúžil aj Dávid Trojan za bystré oko. Okrem toho každý žiak dostal brožúrku o kamzíkovi Žiaci odchádzali z Roháčskej doliny síce unavení ale plní neopakovateľných zážitkov. Tento školský rok sa totiž budú stretávať s pracovníkom ŠL TANAPu na hodinách lesnej pedagogiky a to nielen na tému kamzíkov.

Ing. J. Šuvada

    

Aktuálne video

Naposledy pridané video

Tobias Buš, Matičný sláviček,15. 5. 2019


Rozprávková noc, 30. 4. 2019


Šk. kolo Slávik Slovenska 2019,
17. 4. 2019


Zápis do I. ročníka, 4. 4. 2019


Privítajme starkých v škole, 16.11.2018


Jesenná slávnosť, 24.10. 2018Zlatica Kubicová, finále celoslovenského kola speváckej súťaže Slávik Slovenska 2018, III. kategória - 2. miesto, Bratislava 28. 6. 2018


Zlatica Kubicová, krajské kolo Slávik Slovenska, Žilina, III. kat. 6. 6. 2018


Zlatica Kubicová, Matičný sláviček, III. kat. 15. 5. 2018


Viktória Harmatová, Matičný sláviček, III. kat. 15. 5. 2018


Matičný sláviček, III. kategória, 15. 5. 2018