Streda dňa 29. 4. 2009 bola pre našich piatakov terénnym dňom, kedy sa v rámci lesnej pedagogiky vybrali spolu s lesníkom – pedagógom a p. učiteľkou Motýľovou spoznávať prebúdzajúcu sa prírodu priamo do lesa. Cestou k cieľu sa deti oboznámili s názvami jednotlivých vrcholov Roháčov, nakoľko počasie nám veľmi prialo a bolo veľmi dobre vidieť aj scenériu vrcholov.
Deti mali vypracovať 10 tém k významu lesa pre človeka. Pracovníci TANAPu im k 60- temu výročiu vzniku Tatranského národného parku dopredu pripravili pracovné listy s jednotlivými témami. Cestou cez tzv. hladovské Noviny až do lokality Přervané žiaci pekne rozvíjali témy, ako napr.: Les ako zásobáreň vody v lokalite s mäkkým kobercom machov, alebo témy Les ako domov rastlín a živočíchov pri nízkom podraste kvitnúcich čučoriedok a dvoch mravenísk, Les ako výrobca kyslíka, alebo Les ako miesto pre odpočinok, prípadne Les ako inšpirácia pre umelcov. Trojica žiačok povedala aj peknú rozprávku pri téme Les v rozprávke, rozprávka v lese. Žiaci sa v v teréne naučili, že les je aj zdrojom vedomostí, zdrojom obživy, a taktiež les je dôležitý aj ako zdroj dreva. S témou poškodzovanie lesa sme sa stretali už aj cestou k hore, nielen priamo v nej. Deti si všimli rozdiel medzi Tvorkovým a Červeným potokom, cez ktorý však bol trošku problém prejsť, nakoľko nejakí „chytráci“ speňažili, teda ukradli posledný železničný most, ktorým sa dalo prejsť na druhú stranu potoka, takže prišlo na rad u chlapcov skákanie, u dievčat prenášanie cez vodu. Cestou sme mali šťastie spoznať a naživo vidieť nielen všadeprítomné mravce, ale aj vretenicu, jašteričky a niektorí šťastlivci i srnku pasúcu sa na kraji hory. Žiaci si zahrali aj ekohry - netopier a motýľ a s pripraveným lanom a so zaviazanými očami si vyskúšali fingovaný prechod zveri cez nočný les. Na konci ako bonus bol pripravený prechod cez napnuté lano ponad machový koberec o ktorý bol najväčší záujem. Cestou naspäť lesník vyhlásil súťaž o najväčší objem odpadkov donesených z lesa, za ktorý boli deti odmenené samolepkami a taktiež každý účastník dostal skladačku o tatranských zvieratách .
Po absolvovaní jesennej terénnej vychádzky a spoznávaní života kamzíkov priamo v Roháčoch si deti po zimnom oddychu túto vychádzku pochvaľovali.
Vybraní desiati piataci z obidvoch tried sa ešte niekoľkokrát stretnú s lesníkom, aby sa pripravili na prezentáciu svojej školy na súťaži Putovná sova, tradične konanej Štátnymi lesmi TANAPu v Tatranskej Lomnici.
Niekoľko fotografií nájdete aj v našej fotogalérií.
Ing. Ján Šuvada