Zúročenie vedomostí nazbieraných počas hodín „lesnej pedagogiky“ bolo cieľom dvoch družstiev našich piatakov na výchovno – vzdelávacej súťaži Putovná sova, už tradične organizovanou Štátnymi lesmi Tatranského národného parku. Jej v poradí šiesty ročník sa konal v priestoroch múzea a expozície TANAPu v Tatranskej Lomnici, rovno pod končiarmi ešte stále zasnežených Vysokých Tatier.
Vo veľmi silnej konkurencii 28 družstiev naši reprezentanti síce vytúženú sošku sovy nezískali no nemali sa začo hanbiť, pretože obstáli dobre, čím potvrdili, že z lesných a vysokohorských vychádzok, ako aj zo stretnutí s lesníkom v triede počas školského roka si zapamätali pomerne veľa. Úlohou družstiev v oboch vekových kategóriách bolo okrem správnych odpovedí na otázky, týkajúcich sa základných údajov o Tatranskom národnom parku, určiť podľa vetvičiek druhy listnatých a ihličnatých stromov, podľa stôp vystopovať živočíchov, ohmataním vzorky rozpoznať základné druhy hornín Západných a Východných Tatier, pomenovať druhy kvetov a húb, správne utvoriť jednoduchý potravinový reťazec živočíchov či uhádnuť, aké zviera zanechalo svoj hlas na magnetofónovom zázname. Súťaž bola tento rok oživená o „športovú“ disciplínu – hod smrekovou šiškou do prúteného koša, ktorá výsledné bodové hodnotenie dosť zamiešala. Lesníkom išlo o to, aby deti nebrali súťaž príliš vážne, ale skôr oddychovo a relaxačne.
Lesní pedagógovia z radov zamestnancov Štátnych lesov TANAPu vo všetkých dvanástich ochranných obvodoch od Oravy po Červený Kláštor sa svojim zverencom – žiakom základných škôl – venujú pravidelne na spoločných stretnutiach počas celého školského roka. Súťaž Putovná sova je ukončením celoročnej práce malých ale aj tých starších školákov. Ekovýchova zameraná na prírodu Tatranského národného parku je pre lesných pedagógov a ich zverencov už siedmy rok neodmysliteľnou súčasťou vyučovacích hodín vlastivedy a prírodopisu.
Ing. Ján Šuvada