Začiatkom 16. st. vzrastala nespokojnosť s cirkvou aj v Nemecku. Ľudia odsudzovali jej bohatstvo, záhaľčivosť, nákladný a bezstarostný život, rozpory medzi kázňami a skutočnosťou.
S kritikou neporiadkov v cirkvi vystúpil aj Martin Luther. Odsudzoval kupčenie s odpustkami. Vydaním 95 téz začal rozsiahlu reformáciu, ktorá viedla k rozpadu jednotnej cirkvi v Európe. Založil novú cirkev – luteránsku. Jej stúpenci sa nazývali luteráni, alebo protestanti. Zásady tejto cirkvi boli vypracované na sneme v Augsburgu, preto sa toto vyznanie nazýva aj augsburské.
Stúpenci reformácie sa ďalej štiepili a vznikali nové vetvy reformácie – nové cirkvi – napr. kalvíni (v Maďarsku).
Medzi katolíkmi a reformovanými cirkvami dochádzalo ku konfliktom. A tak r. 1555 v Augsburgu bol uzavretý náboženský mier medzi luteránmi a katolíkmi – podľa hesla „Koho panstvo, toho náboženstvo“.

Reformácia a protireformácia v skratke

(Poznámka: Ak sa Vám video z nejakých dôvodov neprehrá priamo na stránke, obnovte stránku spustite video a kliknite vo videu v pravom dolnom roku na odkaz na youtube. Ten Vás presmeruje priamo na stránky YouTube, kde je video uložené. Problém sa môžete pokúsiť odstrániť aj zmenou prehliadača.)